Vojna v Náhornom Karabachu - Arcachu nie je iba lokálnou záležitosťou dvoch národov. Týka sa aj nás.

Náhorný Karabach - Arcach je jedna z troch starovekých provincií Arménskeho kráľovstva, datuje sa do 5 storočia p.n.l. V roku 1923 bolo toto územie Josifom Stalinom pričlenené k Azerbajdžanu a to aj napriek väčšinovému Arménskemu obyvateľstvu. Stalin si prerozdeľovaním území držal moc nad Kaukazskými národmi, ktoré boli vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu.

V roku 1988, keď sa Sovietsky zväz začal vnútorne rozpadať, to bolo práve územie Arcachu, v ktorom vypukol ozbrojený konflikt. Ten trval niekoľko rokov a výsledkom bolo vyhlásenie nezávislej republiky, ktorá však nebola nikdy uznaná medzinárodným spoločenstvom. Situácia sa síce upokojila, no nevyriešila.

Arcach je de jure územie Azerbajdžanu, de facto je však samostatnou republikou ekonomicky závislou na podpore Arménska. Arménsko a Arcach, na rozdiel od Azerbajdžanu, majú demokraticky volené vlády.

Diktátorský režim Azerbajdžanu má v súčasnosti silnú politickú aj vojenskú podporu Turecka, ktoré v súčasnosti vedie expanzívnu politiku pozdĺž svojich hraníc, od Grécka cez Sýriu až po Kaukaz.

Žiadame poslancov parlamentu SR a prezidentku SR, aby verejným vyhlásením uznali ústavu Náhorného Karabachu - Arcachu, právo na život a právo na sebaurčenie súčasným obyvateľom Arcachu.

Sme za to, aby sa konflikt riešil výhradne diplomatickou cestou mediáciou Minskej skupiny OBSE a aby bol hlas obyvateľov Náhorného Karabachu - Arcachu braný ako legitímna požiadavka.

V Arcachu žije 150-tisíc ľudí, viac než 93% populácie tvoria Arméni. Keďže územie neobýva takmer žiadny Azer, požiadavka na osamostatnenie, alebo pripojenie územia k Arménsku je pochopiteľná.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev však neraz deklaroval, že má záujem vyhnať všetkých Arménov do Arménska. Z histórie veľmi dobre vieme čo sú konzekvencie takejto militantnej politiky - násilie páchané na civilnom obyvateľstve, nútené presídlenie, etnické čistky a neraz aj genocída. 

Arméni už jednu genocídu z tureckej strany zažili. Stalo sa tak v období I. svetovej vojny, kedy bolo zavraždených 1,5 milióna z nich. Vyjadrujeme svoju hlbokú obavu, že diktátorský režim Azerbajdžanu a jeho autoritársky spojenec Turecko, by sa mohli stať tými, ktorí budú históriu znovu opakovať.

Petičný výbor

Patrik Lučan, CEO Transport for Armenia, Šamorín
Martin Horanský, IT špecialista, Bratislava

Kontakt

Patrik Lučan

patrik@t-armenia.com
facebook.com/peticiaZaArcach

 

Podpora vo svete

System of a Down

Členovia americkej metalovej kapely System of a Down sú Arméni. Hudobník Serj Tankian často apeluje na politikov, aby uznali Arcach ako súčasť Arménska.

Kim Kardashian

Americká módna dizajnérka, herečka a mediálna osoba s arménskymi koreňmi, Kim Kardashian podporuje osamostatnenie Arcachu a právo na život jeho obyvateľov.

Henrikh Mkhitaryan

Futbalista talianského AS Ríma, Henrikh Mkhitaryan vyjadril sklamanie nad súčasnou situáciou v Arcachu a obavu z ďalšej genocídy na Arménoch.

Holandsko

Holandský parlament schválil rezolúciu, v ktorej žiada vládu o uvalenie sankcií na Turecký a Azerbajdžanský režim.

Martin Sonneborn

Nemecký poslanec europarlamentu Martin Sonneborn uznal ústavu Arcachu a právo ľudí na život v Arcachu.

Náhorný Karabach - Arcach na mape

Náhorný Karabach na mape

Situácia v Náhornom Karabachu už bola viackrát medializovaná.

Ďakujeme za vašu podporu!